100 ročná jubilantka

 

 

 

 

Písal sa rok 1921

       Prvá zmienka o organizácii sa nachádza v dochovanom pokladničnom denníku z 1. apríla 1921. Tento dátum teda môžeme pokladať za vznik Rybárskeho klubu pre Žarnovicu a okolie v Žarnovici,  ako je tento názov uvedený v pokladničnom denníku. Na čele klubu bol predseda pán Ján Katreňák a pokladníkom bol v tom čase Vincenc Jelínek.

       Rok 1926 sa stal pamätným pre Rybársky klub hlavne pre tú skutočnosť, že jeho členovia sa aktívne podieľali na vzniku prvého spoločného rybárskeho zväzu. Dňa 21. novembra 1926 sa v Bratislave konala celoslovenská Valná hromada, na ktorej sa zúčastnilo 14 rybárskych spolkov: Žarnovica, Dolný Kubín, Turč. sv. Martin, Lipt. sv. Ján, Žilina, Piešťany, Prievidza, Nové Zámky, Veľký Kir, Trenčín, Nitra, Holíč, Bratislava a Užhorod. Na Valnej hromade bol vytvorený spoločný zväz: Zväz rybárskych spolkov na Slovensku a Podkarpatskej Rusi. Od tých čias prešiel zväz rozličnými organizačnými zmenami až nadobudol súčasnú podobu, ktorú poznáme pod oficiálnym názvom Slovenský rybársky zväz.

      Rybársky klub Žarnovica sa postupne zmenil na Ľudový rybársky spolok Žarnovica (približne v roku 1946 - názov na pečiatke) až na súčasnú podobu ako Miestna organizácia SRZ Žarnovica.

Rozvoj členskej základne

       V denníku bolo v roku 1923 evidovaných 57 riadnych členov. Je to prvý konkrétny údaj o počte členov klubu. Poplatok - členské bolo 20,- Kč, zápisne za nového člena boli 4,- Kč a rybársky lístok stál 5,- Kč.

       Počet členov klubu rástol a v roku 1925 bolo evidovaných už 96 riadnych členov.

 V roku 1937 ma1 klub už 148 členov,

- 1938 roku - 169 členov a 11 host'ovacích členov,

- 1942 roku - 161 členov,

- 1943 roku - 173 členov,

- 1946 roku - 127 členov,

- 1949 roku - 184 členov a 2 čestných členov.

       Počet členov rybárskeho klubu od jeho vzniku postupne narastal a do roku 1960 dosahoval až 300 členov. Ekologické havárie - otravy na rieke Hron v rokoch 1960 – 1961 mali veľký dopad na členskú základňu, nakoľko rieka Hron bola v tom čase najvyhľadávanejším  a hlavným rybárskym revírom. Otravy, ktoré spôsobili závody ZSNP Žiar nad Hronom, Harmanec a Dubová sa podpísali na klesajúcich úlovkoch a hlavne na úbytku okolo 80% členov, kedy sa členská základňa zmenšila až na 60 - 70 členov.

       V roku 2005 mala miestna organizácia už 391 členov a 71 detí organizovaných v krúžku ,,Mladý rybár", v roku 2015 roku počet členov vzrástol až na 425 a 56 detí.

       V súčasnosti sa počet členov pohybuje v počte 450 – 490 dospelých a 70 – 90 detí.

Hospodárenie a majetok klubu v minulosti

       Podľa zápisov v pokladničnom denníku mal klub po prvom roku hotovosť  211,50 Kč.

V roku 1925 sa majetok klubu znásobil až na 3 322,70 Kč (2 člny, 2 siete a 2 rybárske kabáty).

V roku 1930 majetok klubu ma1 hodnotu 5 070,45 Kč (vkladná knižka 789,45 Kč, 2 siete, 2 nové člny, 2 rybárske kabáty, 1 nová sieť, 2 páry gumené čižmy).

V roku 1940 bol cely majetok klubu v hodnote 10 218,40 Kč.

V roku 1945 bol celý majetok klubu 15 913,10 Kčs.

V roku 1950 ma1 majetok klubu hodnotu 71 907,70 Kčs.

V roku 1953 bol majetok klubu v novej mene 19 896,02 Kčs, čo bola posledná zmienka v pokladničnom denníku.

       Podľa dokumentov z roku 1954 obhospodaroval Rybársky spolok len nasledovné rybárske revíry:

Kľakovský potok č. 333 - 17 km (bez Pílanského a Pokutského potoka). Charakter pstruhový.

Hron č. 308 - 13 km (od starého cestného mostu v Rudne nad Hronom po cestný most v Bukovine a všetky prítoky). Charakter mimopstruhový.

Hron č. 309 - 16 km (od cestného mostu v Bukovine až po cestný most vo Sv. Kríži nad Hronom a prítoky Vyhniansky potok, Ždánsky potok a Prochotský potok). Charakter mimopstruhový.

 

       Pri príležitosti 100. výročia si musíme s vďakou pripomenúť aj tých členov, ktorí sa s veľkou mierou zaslúžili o rozkvet a napredovanie miestnej organizácie v najťažších chvíľach, keď niekoľko otráv na rieke Hron na prelome 60 a 70 rokov malo veľký vplyv na život v organizácii. Zostali najvernejší, ktorí pokračovali a nevzdávali sa a svojou obetavou pracou sa pričinili o to, aby naša organizácia naďalej napredovala, zveľaďovali sa rybárske revíry, aby členovia miestnej organizácie mali kde vykonávať rybárske právo.

       V prvom rade treba vyzdvihnúť prácu bývalého predsedu Jozefa Grégera, bývalého hospodára Bohumíra Kabinu, bývalého tajomníka Milana Šajgalíka, bývalého podpredsedu Antona Kuklu a bývalého predsedu Jána Krupičku (člen výboru MO SRZ od roku 1974, od roku 1989 do 2018 predseda MO SRZ – 29 rokov), ktorí svojou prácou pre rozvoj rybárstva v našom meste obetovali kus svojho života.

       Históriu píšu a tvoria ľudia a ich činy, preto si pri tejto slávnostnej príležitosti pripomíname aj tých členov, ktorí sa svojou obetavou pracou podieľali na histórii organizácie. Pripomíname si záslužnú prácu bývalých predsedov pána Maruniaka, Hutšína a Grégera st. Musíme si pripomenúť aj ďalších členov, ktorí sa pričinili o to, že naša organizácia naďalej žije a môže sa rozvíjať. Medzi nich pravom patrili: Štefan Mikuška, Juraj Námesný, Ján a Juraj Šulvovci, Jozef Závodný, Alexander Mudrák, František Linder, Ján Káčer, Ján Poprac a Ondrej Láclav.

       Vďaka patrí aj všetkým, ktorí boli pri tejto slávnostnej spomienkovej príležitosti za svoju dlhodobú prácu pre rozvoj rybárstva ocenení. Ste to práve Vy, ktorí preberáte žezlo minulej generácie a akoukoľvek  prácou vo výbore MO, činnosťou v organizácii, pomocou v mestskom a v obecných úradoch sa pričiňujete o to, že naša miestna organizácia je tu, napreduje a ďalej sa rozvíja.

       Rybársky klub, Ľudový rybársky spolok ako aj MO SRZ, nežili len tým, že hospodárili a vykonávali rybárske právo, ale sa aj aktívne zúčastňovali spoločenského a kultúrneho života v meste a v obciach. Predávali sa ryby, vianočné kapre, prispievali na chudobných, organizovali rybárske zábavy a pod. Rybárske zábavy patrili donedávna k najväčším a najvyhľadávanejším podujatiam v meste. Ich tradícia sa skončila nedostatkom vhodných priestorov po uzavretí tzv. Sociálneho domu Preglejka. Namiesto zábavy našlo si svoje miesto v kultúrnej činnosti ,,Pečenie a lov pstruha" v posledný augustový víkend. Okrem toho sa pravidelne organizujú na začiatku rybárskej sezóny v mesiaci máj rybárske preteky pre dospelých a deti na VN Revištské Podhradie. Pri príležitosti Dňa detí v spolupráci s mestom Žarnovica a obcou Voznica organizuje pre deti od 3 do 15 rokov rybárske preteky na VN Voznica.

       Členovia MO SRZ sa aktívne podieľajú na reprezentácii mesta, SRZ a Slovenskej republiky na republikových, medzinárodných a svetových podujatiach a súťažiach. Treba hlavne vyzdvihnúť úspešného reprezentanta Ľubomíra Krupičku, čestného člena MO SRZ Žarnovica. Medzi jeho najväčšie úspechy patria: víťaz I. ligy ,,SENZAS“ celkom 13x; majster SR družstiev  12x; majster SR jednotlivcov: 2011 - Žilina, 2012 - Žilina, 2014 - Piešťany, 2016 – Žilina, 2019 – Žilina; majster sveta: 2009 - Holandsko, 2014 - Slovinsko, 2015 – SR (Žilina). Do ďalších rokov mu prajeme ešte veľa úspechov a dobrý lov.

      Na zaver môjho príhovoru sa chcem poďakovať súčasnému výboru miestnej organizácie, členom kontrolno – revíznej komisie a disciplinárnej komisie pri MO SRZ a tiež  všetkým členom miestnej organizácie za ich obetavú prácu pre rozvoj rybárstva. Preto pri tejto príležitosti si spolu zaželajme, aby naša organizácia  naďalej rozkvitala, aby nastupujúca generácia čerpala z minulosti a úspešne pokračovala v načatej práci v prospech rozvoja a rozkvetu našej miestnej organizácie.

PETROV ZDAR!

                                                                                      Mgr. Ondrej Karnas, predseda MO SRZ